• M
  • Hydrangeas
  • Chrysanthemum
  • M
  • M
  • M
  • M

GÖLBAŞI MOGAN GÖLÜ ÇEVRESİ REKREASYON ALANI PROJESİ
MOGAN PARK

 

Mogan Park Ankara nın Gölbaşı ilçesi sınırları içerisinden Ankara Haymana karayolu üzerinde ,Mogan Gölü kenarında 400.000 m2 alan üzerine inşa  edilmiştir.

Proje alanı, yıllardır yetki karmaşası ve ilgisizlikten ötürü tam anlamıyla kötü bir görüntü sermilemekteydi.Ankara ya en yakın doğal göl alanı olan Mogan Gölü ,Ankaralılara bu anlamda hizmet vermekten çok uzak kaderine terk edilmiş ,etrafı tamamen sazlıklarla kaplanmış ve gün geçtikçe suyu çekilen ve bataklığa dönüşen bir haldeydi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanlığı 03/01/2003 tarihinde alanın proje çalışmalarına tamamlayarak ihale etmiş,Ankara Büyükşehir Belediyesi kuruluşlarından olan Metropol İmar A.Ş ve Anfa Ortak girişimi olarak proje tamamlanmıştır.

Proje kapsamında öncelikli olarak ,projeye dahil olan alan içerisinde göl kıyısı sazlık ve dip temizleme çalışmalarına başlanmıştır.Kıyı bandındaki bataklık alanlar ıslah edilerek düzenlemeler yapılmıştır. Anakaraya bağlı iki adet burun düzenlenerek ada oluşturulmuştur.

Proje kapsamındaki alanların ıslahı ,altyapı çalışmaları tamamlandıktan sonra rekreasyon alanı içindeki diğer inşaatlar tamamlanarak 05/07/2005 tarihinde ,Ankaralıların hizmetine açılmıştır.

Rekreasyon alanı içerisinde :

EĞLENCE  ALANLARI
Amfi tiyatro  2500 kişilik
Nikah salonu
Yazlık sinema
Deniz müzesi
Göl feneri

DİNLENME ALANLARI
Piknik alanları
Çocuk oyun alanları
Özürlüler için oyun alanları
Çocuk arabası yarış pisti
Model gemi havuzu
Deniz bisikleti havuzu
Bisiklet ve kaykay kulübü

SPOR ALANLARI
Spor Merkezi
Tenis Kulübü
Binicilik Kulübü
Yelken Kulübü
Mini golf Kulübü
Mini futbol sahası (2 adet)
Basketbol sahası (2 adet)
Tenis kortu (3 adet)
Plaj voleybol alanı (3 adet)
Binicilik maneji
Koşu parkuru ve kondisyon merkezi

ALIŞVERİŞ ALANLARI
Tepe restoran
Kafe (12 adet)
Büfe (9 adet)

Rekreasyon alanı ,2000 araçlık otopark 6 adet küçük wc 3 adet genel wc 1 adet özürlüler wc olmak üzere tüm donanımlarıyla,tamamlanmıştır.

Ayrıca Göl çevresinde ahşap iskele gezi yolu , park alanını tamamımda gezi yolları ,Balıkçı iskeleleri ,Akşamları lazer gösterileri yapılabilen göl feneri  ile Ankaralılara ve Ankara’ya gelen tüm insanlara, ayrılmak istemedikleri bir alan olarak hizmet veren MOGAN PARK

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı tarafından insanlara kazandırılmış Ankara’nın en güzel alanlarından biri olmuştur.

 
Proje Öncesi


Proje Öncesi


Proje Öncesi
Kıyı Ve Dip Temizlik Çalışmaları